معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر

افزایش خنک کنندگی کولر آبی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیاز دهید)
Loading...

کولر یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین تجهیزاتی محسوب می‌شود که در روزهای گرم سال برای مقابله با گرمای طاقت‌فرسا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیز سرمایشی برای این که بتواند عملکرد درستی داشته باشد، نیاز به نگهداری اصولی دارد. در صورتی که به این دستگاه رسیدگی‌های لازم نشود، بعد از گذشت مدتی در عملکرد آن شاهد اختلال خواهیم بود و دیگر سرمای سابق را نخواهد داشت. یکی از روش‌های بهبود عملکرد و کیفیت هوای سرد کولر، تقویت پمپ آب کولر آبی است. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد؛ اگر در منزل از کولر آبی استفاده می‌کنید و علاقه‌مند به افزایش قدرت آن هستید، از شما دعوت می‌شود در ادامه این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر، با سایبان کولر آبی همراه باشید.

فهرست متحوا

معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر

پمپ آب کولر آبی چیست؟

کولر آبی از قطعات و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک از آن‌ها در تولید و انتشار هوای خنک نقش موثری را ایفا می‌کنند. یکی از این بخش‌ها پمپ آب نام دارد. پمپ آب قطعه‌ای بوده که موظف است آب را از مخزن کولر پمپاژ نموده و بعد آن را به پوشال‌های کولر منتقل کند. پمپ‌هایی که در ساختار کولرهای آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند انواع مختلفی دارند و می‌توان آن‌ها را بر اساس فاکتورهای گوناگونی به مدل‌های متنوعی دسته‌بندی نمود. دو مورد از مهم‌ترین فاکتورهایی که بر دسته‌بندی این تجهیزات تأثیرگذار بوده، نحوه سیم‌پیچی و نوع استاتور هستند.

روش‌های تقویت پمپ آب کولر آبی

اکنون که می‌دانیم پمپ آب کولر آبی چیست، در این بخش از مقاله به معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر خواهیم پرداخت تا بتوانید در روزهای گرم تابستانی از هوای خنک و مطبوع کولر خود بهره‌مند شوید. این روش‌ها عبارتند از:

۱. روغن‌کاری پمپ کولر آبی

یکی از تأثیرگذارترین روش‌ها برای تقویت و ارتقای عملکرد پمپ آب در کولرهای آبی، روغن‌کاری است. در واقع، سرویس کولر آبی در بازه زمانی مشخص و به طور منظم می‌تواند عملکرد این دستگاه را به طرز چشمگیری بهبود بخشد. با روغن‌کاری قطعات متحرکی که در کولر آبی موجود بوده می‌توان فشار در بین قطعات داخلی را کاهش داد و همین موضوع بر سلامت پمپ آب موثر خواهد بود.

۲. جلوگیری از خشک شدن پمپ

روش بعدی برای ارتقای عملکرد پمپ این است که از خشک ماندن پمپ جلوگیری نمایید. برای این کار باید آب کافی در مخزن کولر آبی نگهداری شود. توجه داشته باشید که خشک ماندن کولر آبی می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی کولر و حتی سوختن آن شود. اگر قصد سرویس کولر را دارید، پس از اطمینان از عدم خشک ماندن کولر می‌توانید به سراغ چک کردن سایر بخش‌های این دستگاه بروید.

معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر

۳. کانال‌کشی از کوتاه‌ترین مسیر

راهکار دیگری که برای تقویت پمپ آب کولر وجود دارد، کانال‌کشی از کوتاه‌ترین مسیر و انتخاب ظرفیتی متناسب با متراژ محیط است. زمانی که شما مسیر کانال کولر را تا حد امکان کوتاه کنید، دستگاه برای خنک کردن محیط به مصرف انرژی زیادی نیاز نخواهد داشت و به تبعِ آن، به پمپ آب فشار وارد نمی‌شود.

پمپ آب کولر آبی روی کیفیت هوای خنک تولید و منتشر شده توسط این دستگاه تأثیر شایانی دارد؛ بنابراین می‌توان با استفاده از راهکارهای تقویت پمپ آب کولر، در روزهای گرم تابستانی از هوای خنک‌تر و مطبوع‌تری بهره‌مند شد.

۴. تمیز کردن پروانه کولر

ممکن است که پروانه کولر به مرور زمان دچار رسوب شود و اگر این رسوبات را به موقع تمیز نکنید، در چرخش پروانه اختلال ایجاد شده و در پی آن احتمال سوختن پمپ افزایش پیدا خواهد کرد. توصیه می‌شود در زمان سرویس کولر آبی به منظور بهبود عملکرد پمپ و افزایش طول عمر آن، هرگونه رسوباتی که در مخزن، کف و پره‌های پروانه وجود داشته را پاک کنید.

۵. تمیز کردن پوشال

علاوه بر پروانه کولر، تمیز کردن پوشال نیز بسیار حائز اهمیت است. پوشال‌هایی که در کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس از گذشت مدتی دچار آلودگی می‌شوند و همین موضوع نیز می‌تواند روی پمپ آب تأثیر منفی بگذارد. اگر پوشال‌ها دچار آلودگی شوند، ذراتی که روی آن‌ها وجود داشته به مرور روی کف کولر می‌ریزند و موجب انسداد حرکت پروانه و چرخش آن خواهند شد. همان‌طور که گفتیم، اگر در چرخش کولر آبی اختلالی ایجاد شود، عملکرد پمپ آب نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

۶. حفاظت از موتور در مقابل نفوذ آب

موتور قلب هر دستگاهی به حساب می‌آید و اگر به سلامت آن اهمیت داده نشود، عملکرد کلی سیستم مختل خواهد شد. متاسفانه برخی از مصرف‌کنندگان کولر آبی برای جلوگیری از خشک شدن پمپ، آب روی کولر آبی می‌ریزند و همین کار احتمال نفوذ آب به درون موتور را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود از عایق‌بندی مناسب ساختار پمپ مطمئن شده و از عدم نفوذ آب به درون موتور کولر نیز اطمینان حاصل نمایید.

 

معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر

۷. تعوبض واتر پمپ

از دیگر اقداماتی که موجب تقویت پمپ آب کولر خواهد شد می‌توان به تعویض واتر پمپ در زمان درست اشاره داشت. از آن جایی که در فصل تابستان اکثراً هوا گرم بوده و کولر روشن است، پره‌های پلاستیکی واتر پمپ در اثر کار زیاد در کوتاه مدت مستهلک شده و باید آن‌ها را تعویض نماییم.

۸. بستن دریچه‌های اضافی

بستن دریچه‌های اضافی روی افزایش توانایی و بهبود عملکرد کولر آبی تأثیر شایانی خواهد داشت. توجه داشته باشید که باز بودن دریچه‌های اضافی موجب افزایش جریان هوا شده و این موضوع روی کاهش عملکرد و توانایی کولر و پمپ آب در انتشار هوای خنک تأثیر منفی خواهد داشت.

۹. عدم استفاده مداوم از کولر آبی

استفاده مکرر از کولر آبی روی دور تند می‌تواند عملکرد این دستگاه را مختل نماید و به پمپ آب فشار وارد کند. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی توصیه می‌شود که کولر را به طور مداوم روشن نگه ندارید تا کارایی آن کاهش پیدا نکند. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم که از کولر خود روی دور کند استفاده نمایید تا فشاری که روی کولر بوده کمتر شود.

۱۰. نصب سایبان کولر آبی

مورد آخری که ضمن تقویت پمپ کولر آبی می‌تواند روی بهبود عملکرد کلی دستگاه و افزایش طول عمر آن موثر باشد، نصب سایبان برای این دستگاه است. معمولاً کولرهای آبی را در پشت بام و در معرض نور خورشید قرار می‌دهند و تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند موجب ایجاد اختلال در عملکرد کولر آبی شود. با نصب سایبان، گرمای خورشید جذب کولر نشده و دستگاه از هرگونه آسیب ناشی از آفتاب یا باران و باد به دور خواهد ماند.

برای تقویت پمپ آب کولر می‌توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد که از جمله موثرترینِ آن‌ها می‌توان به نصب سایبان، تمیز کردن پوشال و پروانه، کانال‌کشی از مسیر کوتاه‌تر، روغن‌کاری، جلوگیری از خشک ماندن پمپ، حفاظت از موتور، تعویض به موقع واتر پمپ، بستن دریچه‌های اضافی و عدم استفاده مداوم از کولر آبی اشاره داشت.

 

معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر

نتیجه‌گیری

در این مقاله ضمن آشنایی با پمپ کولر آبی به معرفی روش‌های تقویت پمپ آب کولر نیز پرداختیم. پمپ آب یکی از اجزای مهم در ساختار کولرهای آبی به حساب می‌آید که رسیدگی به آن موجب بهبود هوای خنک منتشر شده توسط کولر در اماکن مختلف خواهد شد. یکی از بهترین، راحت‌ترین و تأثیرگذارترین روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن عمر مفید کولر آبی را افزایش دهید و عملکرد پمپ آب را نیز بهبود بخشید، نصب سایبان است. پیشنهاد می‌شود برای خرید و نصب سایبان کولر آبی به سراغ مجموعه‌های معتبری بروید که در این زمینه به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند و نمونه کارهای مختلفی دارند. با مراجعه به یک مجموعه معتبر می‌توان از خرید و نصب سایبان باکیفیت و استاندارد اطمینان حاصل نمود.

تهران سایبان؛ مرکز خرید و نصب انواع سایبان کولر

اگر قصد دارید با خرید و نصب سایبان، اقدام به تقویت پمپ آب کولر و بهبود عملکرد آن کنید، مجموعه تهران سایبان اینجاست تا با تکیه بر ۱۰ سال تجربه به عنوان مخترع و نخستین تولیدکننده سایبان‌های کولرِ منحصربه‌فرد، محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت عالی به شما عزیزان عرضه کند. با ورود به وب‌سایت تهران سایبان می‌توانید از نمونه‌ کارهای این مجموعه بازدید فرمایید. شایان ذکر است که این مجموعه ۳ سال گارانتی تعویض در برابر پوسیدگی سایبان در اثر رطوبت و تابش خورشید به شما ارائه می‌دهد. همچنین، سایبان‌های عرضه شده توسط این مجموعه دارای پایه‌های مقاوم در مقابل بادهای شدید هستند. اگر در تهران حضور دارید، حمل و نصب سایبان‌های کولر به صورت رایگان برای شما انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از نمونه سایبان‌های نصب شده و همچنین تماس با مشاوران تهران سایبان از شما دعوت می‌شود به وب‌سایت این مجموعه سر بزنید.