همه چیز در مورد نحوه نشت یابی کولر گازی

نحوه نشت یابی کولر گازی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیاز دهید)
Loading...

کولر گازی یکی از انواع تجهیزات سرمایشی پرکاربرد بوده که در فصول گرم سال به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر گازی مثل سایر تجهیزات سرمایشی و گرمایشی که در خانه‌هایمان کارایی داشته، همواره در معرض خرابی است؛ البته اگر در نحوه نگهداری آن دقت نداشته باشید! یکی از مشکلاتی که گریبان‌گیر کولر گازی می‌شود، نشتی است. زمانی که کولر گازی دچار نشتی شده، در عملکرد آن اختلال ایجاد خواهد شد. اما چگونه می‌توان نشتی کولر گازی را تشخیص داد؟

از جمله نشانه‌های وجود نشتی در کولر گازی می‌توان به تولید باد گرم اشاره داشت؛ پس اگر متوجه اختلال در عملکرد کولر شدید، باید دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نشت یابی کولر گازی هستید، از شما دعوت می‌شود تا انتهای این مقاله با تهران سایه بان همراه باشید.

فهرست محتوا

نحوه نشت یابی کولر گازی


دلایل و نشانه‌های نشتی کولر گازی

پیش از این که به سراغ نحوه نشت یابی کولر گازی برویم، باید بدانیم علت وجود این مشکل چیست. رایج‌ترین دلیلی که باعث این اتفاق می‌شود، کاهش میزان گاز در کولر، فرسودگی و وجود سوراخ در این دستگاه است. علاوه بر این، نصب نادرست، عدم استفاده از لوازم جانبی مهمی مثل سایبان کولر گازی، عدم سرویس کولر و… نیز می‌توانند باعث نشتی در کولر گازی شوند. زمانی که حس کردید در روند خنک‌سازی کولر اختلالی ایجاد شده، باید به وجود نشتی شک کنید. اگر کولر گازی دچار نشتی گاز مبرد شده باشد، علائمی از خود نشان می‌دهد که با شناخت این علائم می‌توانید سریع‌تر نسبت به نشت‌یابی و تعمیر کولر اقدام نمایید.


بیشتر بخوانید: چگونه کولر ابی را به کولر گازی تبدیل کنیم ؟

یکی از این نشانه‌ها، شنیدن صدای هیس هیس از کولر است. البته شنیدن این صدا می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد؛ اما نشتی یکی از رایج‌ترین دلایل شنیده شدن این صدا محسوب می‌شود. علاوه بر این، اگر کولر نشتی دارد، باد خنک از دریچه‌های آن خارج نشده و قدرت سرمایش آن کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین، کویل‌های اواپراتور کولر گازی یخ زده و هزینه برق مصرفی شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

نحوه نشت یابی کولر گازی

 

آشنایی با نحوه نشت یابی کولر گازی زمانی اهمیت پیدا می‌کند که متوجه شویم در روند سرمایش کولر گازی اختلالی ایجاد شده است. نشتی گاز مبرد موجب شنیده شدن صدای هیس هیس از کولر، کاهش سرمایش، تولید باد گرم، یخ زدن کویل‌های اواپراتور و افزایش هزینه برق مصرفی خواهد شد.

 

نحوه نشت یابی کولر گازی؛ معرفی ۴ روش رایج

روش‌های مختلفی برای تشخیص نشتی در کولر گازی وجود دارد که در ادامه با رایج‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد:

۱. استفاده از رنگ فرابنفش یا فلورسنت

یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن منشاء نشتی در کولر گازی، رنگ UV برای شناسایی سوراخ‌های نشتی است. این روش به ابزار مخصوص به خود نیاز داشته که نوعی اسپری بوده و زمانی که در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرد، شفاف شده و در محل نشتی حباب به وجود می‌آورد.

۲. استفاده از گاز نیتروژن

روش دوم در نحوه نشت یابی کولر گازی استفاده از گاز نیتروژن است. این روش فقط توسط متخصصین در این حوزه قابل انجام خواهد بود. روش کار به این شکل بوده که متخصص در قدم اول گاز مبرد را از کولر خارج نموده و بعد آن را با گاز نیتروژن جایگزین می‌کند. سپس، با دقت به عملکرد کولر گوش داده و از طریق صدای خس خس که از کولر شنیده می‌شود، محل نشتی را شناسایی خواهد کرد. البته ناگفته نماند که استفاده از گاز نیتروژن برای تشخیص نشتی هزینه بالایی دارد.

۳.  استفاده از sniffers

ابزارهایی تحت عنوان sniffers وجود داشته که برای شناسایی گاز مبرد کارایی دارند. نشت‌یاب‌های الکتریکی روشی مقرون‌به‌صرفه برای تشخیص نشتی در کولر گازی هستند. نحوه نشت یابی کولر گازی با استفاده از این ابزار بدین شکل بوده که نشت‌یاب را روی سطح دستگاه قرار می‌دهند تا آن را اسکن نموده و محل نشتی را تشخیص دهد. البته گاهاً این روش به درستی عمل نمی‌کند.

۴. استفاده از مایع نشت‌یاب

مایعاتی مشابه با روغن مایع وجود دارند که تحت عنوان مایع نشت‌یاب از آن‌ها یاد می‌شود. برای یافتن محل نشتی روی کولر گازی، این ماده را به دستگاه تزریق نموده و در سریع‌ترین زمان ممکن و با دقت بالا محل نشتی پیدا خواهد شد.

زمانی که کولر گازی دچار نشتی گاز مبرد می‌شود، می‌توان با تکنیک‌هایی مثل استفاده از رنگ فرابنفش یا فلورسنت، گاز نیتروژن، مایع نشت‌یاب و ابزارهای نشت‌یاب الکتریکی محل نشتی را تشخیص داد و نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

نحوه نشت یابی کولر گازی

چگونه از نشتی کولر گازی جلوگیری کنیم؟

اکنون که با نحوه نشت یابی کولر گازی آشنا شدیم، شاید برایتان سوال باشد که چگونه می‌توانیم از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنیم؟ روش‌های مختلفی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

۱. نصب صحیح و نگهداری درست از کولر

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید صورت گیرد، اطمینان از نصب درست کولر گازی است. در زمان نصب مطمئن شوید که خودِ کولر و لوازم جانبی آن، از جمله سایبان کولر گازی ، در حالت استاندارد قرار گرفته‌اند. علاوه بر نصب استاندارد، نگهداری صحیح و انجام تعمیرات به موقع نیز می‌تواند از نشتی گاز مبرد جلوگیری به عمل آورد.

۲. سرویس دوره‌ای کولر گازی

سرویس کولر گازی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که با انجام آن نه تنها از سلامت کولر مطمئن شده، بلکه در صورت وجود هر گونه مشکل بلافاصله در صدد رفع آن برآمده و از این طریق عمر مفید کولر را افزایش می‌دهید. پس، سرویس دوره‌ای را پشت گوش نیندازید!

۳. استفاده از قطعات، لوله و اتصالات استاندارد و باکیفیت

زمانی که کولر شما به تعمیر یا تعویض قطعات نیاز پیدا کرد، مطمئن شوید که قطعات خراب با قطعات باکیفیت و اصلی جایگزین می‌شوند. استفاده از قطعات بی‌کیفیت نیز دلیلی برای نشتی گاز مبرد و ضرورت آشنایی با نحوه نشت یابی کولر گازی خواهد بود.

۴. تنظیم فشار مناسب گاز کولر

تنظیم فشار مناسب گاز و جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد به سیستم سرمایشی نیز می‌تواند از نشتی جلوگیری کند.

۵. نصب سایبان کولر گازی

آیا می‌خواهید راندمان کولر و عمر مفید آن را افزایش دهید؟ نصب سایبان راهکاری مقرون‌به‌صرفه برای کارایی بهتر و جلوگیری از نشتی محسوب می‌شود. سایبان به عنوان یک پوشش مقاوم روی اتصالات و لوله‌های کولر گازی نصب شده و از ورود هوا و آلودگی به داخل سیستم و خروج گاز نیز جلوگیری خواهد کرد. در نتیجه، نصب سایبان برای کولر گازی موجب کاهش نیاز به تعمیرات و جلوگیری از فرسایش سریع‌تر کولر نیز خواهد شد.

 

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از نشتی کولر گازی وجود داشته که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نصب درست کولر، استفاده از قطعات و اتصالات باکیفیت، تنظیم فشار مناسب گاز برای کولر و نصب سایبان اشاره داشت.

نحوه نشت یابی کولر گازی

نتیجه‌گیری

در این مقاله با نحوه نشت یابی کولر گازی، دلایل و نشانه‌های نشتی و همچنین روش‌هایی که به پیشگیری نشتی کمک می‌کنند، آشنا شدیم. نصب سایبان از جمله روش‌هایی بوده که می‌تواند به حفاظت کلی و تضمین سلامت کولر گازی از جمله جلوگیری از نشتی کولر کمک زیادی کند. اگر هنوز برای کولر گازی خود سایبان نصب نکرده‌اید، پیشنهاد می‌شود همین حالا با مراجعه به وب‌سایت تهران سایه بان این کار را انجام دهید!

تهران سایه بان؛ معتبرترین مرکز فروش سایبان کولر گازی و آبی

تهران سایه بان مفتخر است انواع سایبان کولر گازی و آبی را با درجه کیفی عالی، قیمت مناسب و در سریع‌ترین زمان ممکن به دست شما برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از نمونه کارهای تهران سایبان، از شما دعوت می‌شود به وب‌سایت تهران سایبان سر بزنید و در صورت وجود هرگونه سوال، با تیم مشاوره تماس حاصل فرمایید.