صفر تا صد نحوه سرویس موتور کولر آبی

نحوه سرویس موتور کولر آبی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیاز دهید)
Loading...

کولر آبی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات سرمایشی محسوب می‌شود که از آن در فصول گرم سال برای انتشار هوای خنک در فضای داخلی خانه یا محل کار بهره می‌برند. کولر آبی در صورتی می‌تواند هوای خنک و مطبوعی تولید کند که سرویس شده باشد. سرویس به موقع کولر آبی و برطرف کردن مشکلات آن در بهبود کارایی کولر و افزایش عمر مفید این دستگاه تأثیر شایانی خواهد داشت. معمولاً سرویس کولر آبی پیش از شروع فصل گرما صورت می‌گیرد تا کولر برای کار در روزهای گرم تابستانی کاملاً آماده باشد. موتور قلب هر دستگاهی است و اگر به آن رسیدگی نشود، در عملکرد کلی دستگاه اختلال ایجاد خواهد شد.

اگر شما هم از کولر آبی استفاده می‌کنید و می‌خواهید با صفر تا صد نحوه سرویس موتور کولر آبی آشنا شوید، از شما دعوت می‌کنیم در ادامه این مقاله با تهران سایبان همراه باشید.

فهرست محتوا

سایبان کولر آبی با پایه فلزی

هر آن چه که باید درباره نحوه سرویس موتور کولر آبی بدانید!

کولر آبی از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که هر یک از آن‌ها وظیفه خاصی را در این دستگاه بر عهده دارند. موتور کولر آبی از جمله اجزای مهم در سیستم تهویه مطبوع و خنک‌کننده هوا به حساب می‌آید. این قطعه در کولر به منظور حفظ عملکرد بهینه و افزایش عمر مفید به سرویس دوره‌ای و منظم نیاز خواهد داشت. زمانی که سرویس موتور کولر آبی پشت گوش انداخته می‌شود، به مرور زمان عمر مفید کولر کاهش پیدا کرده و عملکرد سایر اجزای کولر آبی نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. برای جلوگیری از خرابی کولر آبی، پیشنهاد می‌شود با نحوه سرویس موتور کولر آبی آشنایی پیدا کنید و در صورت نیاز از یک سرویس‌کار متخصص کمک بگیرید.

نحوه سرویس موتور کولر آبی به چه صورت است؟

معمولاً سرویس موتور کولر آبی به صورت دوره‌ای صورت می‌گیرد تا در صورت تشخیص هرگونه خرابی نسبت به تعمیر و برطرف کردن مشکل اقدام شود. در ادامه با مراحل سرویس کولر آبی آشنا خواهیم شد:

۱. تعیین نیاز به سرویس کولر آبی

اولین قدم برای سرویس کولر آبی این است که شما نیاز به سرویس این دستگاه را تشخیص دهید. گاهی اوقات کولر آبی به تازگی سرویس شده و نیازی به سرویس مجدد آن نیست و تمامی اجزای دستگاه به درستی کار خود را انجام می‌دهند. پیشنهاد می‌شود قبل از شروع کار دستگاه را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید و عملکرد موتور، سطح روغن و وضعیت بلبرینگ‌ها را چک کنید.

۲. خاموش و قطع کردن کولر و جریان برق

در گام دوم باید جریان برق به موتور کولر آبی به طور کامل قطع گردد تا بتوان در ایمنی کامل شروع به سرویس موتور کولر آبی کرد. معمولاً در فرایند سرویس کولر اقداماتی نظیر خالی کردن آب، خشک کردن کولر، باز کردن موتور و پمپ، روغن‌کاری نقاط گردنده و نصب سایبان کولر در صورت عدم وجود انجام می‌شود. از شستشوی کف کولر، تعویض پوشال، بررسی تسمه و… که بگذریم، به موتور کولر می‌رسیم که باید عیب‌یابی شود.

پیش از این که سرویس کولر آبی را شروع کنید، ابتدا نیاز به سرویس کولر را تعیین کرده و سپس کولر را خاموش نمایید و شروع به عیب‌یابی موتور کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین سایبان برای کولر آبی 


۳. عیب‌یابی موتور کولر آبی

مرحله بعدی در نحوه سرویس موتور کولر آبی، بررسی سلامت موتور است. چنانچه موتور کولر آبی دچار مشکلی شده یا این که بسوزد، کولر کار نخواهد کرد. مشکلاتی نظیر کار نکردن دور تند کولر، عدم روشن شدن موتور، استشمام بوی سوختگی، نچرخیدن پروانه و مواردی از این قبیل جزء مشکلات مربوط به سیم‌پیچی، برق، پروانه و بلبرینگ‌ها هستند که باید مد نظر قرار گیرند و نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام شود. برای عیب‌یابی موتور کولر آبی مراحل زیر را انجام دهید:

·      عدم روشن شدن موتور کولر

اگر موتور کولر روشن نمی‌شود، پیش از هر چیزی فیوز را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که مشکل از فیوز بود، آن را تعویض کنید. علاوه بر این، باید کلید برق کولر را نیز بررسی کنید و در صورتی که مطمئن شدید مشکل از هیچ‌کدام نیست، موتور کولر را تعویض نمایید.

·      تولید باد گرم کولر

مورد بعدی که باید در نحوه سرویس موتور کولر آبی مدنظر قرار دهید، تولید باد گرم توسط کولر است که امکان دارد به خاطر خرابی موتور یا پمپ آب و فشار کم آب ساختمان باشد. زمانی که تسمه کولر بیش از اندازه شل یا سفت شود، این مشکل رخ می‌دهد.

·      روشن و خاموش شدن موتور

معمولاً زمانی که موتور کولر آبی نیم‌سوز شده باشد، قطعه‌ای به نام اورلود در کولر که وظیفه تنظیم جریان ورودی برق را بر عهده دارد دچار مشکل می‌شود و موتور به صورت اتوماتیک روشن و خاموش خواهد شد.

·      تولید سر و صدا

یکی دیگر از مشکلات رایجی که در کولرهای آب رخ می‌دهد، سر و صدای زیاد است. در نحوه سرویس موتور کولر آبی باید پروانه خنک‌کننده و میزان درگیر شدن این پروانه با درپوش‌ها را مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که تولید سر و صدای زیاد توسط موتور کولر عمدتاً به خاطر درگیر شدن همین پروانه با درپوش‌هاست. البته سر و صدای کولر می‌تواند به دلیل خرابی یاتاقان‌ها و تاب برداشتن فن نیز باشد.

سرویس موتور کولر آبی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید با هدف افزایش طول عمر دستگاه به صورت دوره‌ای انجام شود. در زمان سرویس، موتور کولر از هر نظر عیب‌یابی خواهد شد.

نحوه سرویس موتور کولر آبی

 

·      بررسی سیم‌کشی کولر

اگر متوجه اختلال در کارکرد موتور کولر آبی شدید، پیشنهاد می‌شود در حین سرویس اتصالات و سیم‌کشی کولر را نیز مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود مشکل، آن را حل کنید.

·      خرابی خازن

زمانی که دور موتور کولر آبی کاهش پیدا می‌کند، نشان از این دارد که خازن کولر دچار مشکل شده است. بنابراین، اگر در نحوه سرویس موتور کولر آبی متوجه شدید که دور تند موتور کار نمی‌کند، به احتمال زیاد خازن دچار مشکل شده است.

۴. روغن‌کاری موتور کولر آبی

از دیگر اقدامات مهمی که باید در سرویس موتور کولر آبی انجام شود، روغن‌کاری آن است. موتور کولر آبی از نوع دو دور است؛ به این معنا که با کمک یک کلید کنترلی به دو شکل تند و کند تنظیم می‌شود. موتورها را باید پیش از این که از کولر استفاده نمایید، روغن‌کاری کنید. معمولاً برای روغن‌کاری موتور نیازی به باز کردن موتور نبوده و می‌توانید کمی روغن را به پشت پولی یا روی محور اصلی موتور بزنید. معمولاً زمانی که یاتاقان‌ها روغن‌کاری می‌شوند، موتور کولر به روغن چندانی نیاز نخواهد داشت. توصیه می‌شود سالم و تمیز بودن محور موتور را با چرخاندن پولی مورد بررسی قرار داده و کمی روغن ضدآب روی محور موتور بریزید.

۵. تست عملکرد موتور کولر آبی

آخرین موردی که باید در نحوه سرویس موتور کولر آبی انجام دهید، تست عملکرد موتور است. پس از انجام مراحل سرویس، موتور را از لحاظ کارکرد درست و استاندارد آن بررسی کنید.

 

نحوه سرویس موتور کولر آبی

نتیجه‌گیری

در این مقاله به نحوه سرویس موتور کولر آبی پرداختیم و دانستیم که اگر سرویس موتور کولر به طور منظم انجام نشود، عمر مفید دستگاه به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. یکی از عواملی که روی عمر مفید کولر آبی شما تأثیر شایانی دارد، سایبان است. بنابراین، پیشنهاد می‌شود برای به تعویق انداختن زمان تعمیر کولر آبی و حفظ سلامت این دستگاه، حتماً برای کولر خود یک سایبان تهیه کنید.

تهران سایبان؛ عرضه‌کننده بهترین سایبان کولر

مجموعه تهران سایبان یکی از مجموعه‌های فعال و معتبر در زمینه ارائه انواع سایبان کولر آبی است. اگر می‌خواهید از کولر آبی خود مراقبت کنید و عمر مفید این دستگاه را افزایش دهید، از شما دعوت می‌شود همین حالا به وب‌سایت تهران سایبان سر زده و از نمونه سایبان‌های نصب شده دیدن فرمایید. در صورت وجود هرگونه سوال در مورد نحوه نصب سایبان می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب‌سایت تهران سایبان تماس حاصل نمایید.

ارسال رایگان به سراسر ایران