چرا کولر گازی روی فن کار میکند؛ بررسی دلایل

چرا کولر گازی روی فن کار میکند
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (امتیاز دهید)
Loading...

بدون شک با شروع فصل گرما و بالا رفتن دما، تحمل این آب‌وهوا برای همه ما به نوعی سخت است! سیستم‌ها و دستگاه‌های سرمایشی و خنک‌کننده مختلفی در مناطق گوناگون کشور وجود دارد که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و با هدف انتشار هوای خنک و کاهش دمای محیط خانه یا محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مشکلاتی که معمولاً دارندگان کولر گازی با شروع تابستان با آن مواجه هستند، کار کردن کولر روی حالت فن است؛ اما چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

اگر شما هم از این مشکل خسته شده‌اید و می‌خواهید هر چه سریع‌تر دلیل این اتفاق را بدانید و در صدد رفع این ایراد اقدام کنید، از شما دعوت می‌شود در ادامه این مقاله با تهران سایبان همراه باشید!

فهرست محتوا

همه چیز در مورد حالت فن کولر گازی

قبل از این که بدانیم چرا کولر گازی روی فن کار میکند، باید بدانیم که منظور از فن چیست؟ همان طور که می‌دانید، کولرهای گازی مثل سایر دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی متشکل از قطعات و اجزای مختلفی هستند که یکی از مهم‌ترینِ این اجزا، فن نام دارد. فن موظف است که هوای گرم درون محیط را به سمت یونیت داخلی هدایت کند و در نهایت هوای خنک را به محیط انتقال دهد. علاوه بر این، زمانی که نیاز نداشته باشیم کولر پرتاب قوی باد را انجام دهد نیز می‌توانیم کولر خود را روی حالت فن تنظیم کنیم. زمانی که کولر گازی روی حالت فن شروع به کار کند، در مصرف انرژی تا حدی صرفه‌جویی می‌شود؛ اما زمانی که کولر برای چند ساعت در حال کار کردن روی حالت فن باشد، هوای محیط رفته‌رفته گرم می‌شود و امکان این که دستگاه شما نیز آسیب ببیند، وجود دارد.

چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

اکنون که می‌دانیم منظور از فن کولر گازی چیست، بیایید با هم بررسی کنیم که چه چیزی باعث می‌شود کولر گازی به طور مدام روی حالت فن کار کند. معمولاً چنین اتفاقی به دلایل زیر رخ می‌دهد:

۱. گرفتگی سیکل تبرید یا انسداد اواپراتور

سیکل تبرید این کولر بر اساس تبخیر و میعان گاز مبرد عمل می‌کند. زمانی که در مسیر عبور گاز مبرد از لوله‌های مویین و یا اواپراتور انسدادی ایجاد گردد، سیکل تبرید دچار گرفتگی می‌شود و نمی‌تواند به درستی عملیات خود را انجام دهد. برای بررسی این مشکل لازم است که دما و فشار در هر نقطه لوله‌های مویین توسط یک فرد متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

۲. وجود مشکل در سیستم برق کولر گازی

دلیل دیگری برای این که بدانیم چرا کولر گازی روی فن کار میکند، بروز مشکل در سیستم برق دستگاه و تنظیمات آن است. اگر سیستم برق دستگاه به درستی تنظیم نشده باشد، کولر توانایی روشن شدن و خنک کردن محیط را نخواهد داشت و همین موضوع باعث می‌شود که کولر شما به صورت اتوماتیک روی حالت فن قرار بگیرد. اگر دلیل روی فن کار کردن کولرتان ایراد در سیستم برق باشد، لازم است که سیستم برق و کابل‌های کولر گازی به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و به تشخیص متخصص و تعمیرکار، سیم‌کشی کولر تعویض شود.

چرا کولر گازی روی فن کار میکند

 

۳. وجود مشکل در کمپرسور دستگاه

همان طور که گفتیم، کولر گازی متشکل از قطعات و اجزای مختلفی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها کمپرسور نامیده می‌شود. معمولاً کاهش کارایی کولر به دلیل خرابی یا وجود هر گونه مشکل در کمپرسور دستگاه رخ می‌دهد. اگر کمپرسور دستگاه به درستی کار نکند، کولر گازی روی حالت فن کار خواهد کرد. سرویس دوره‌ای کولر گازی و توجه به تعمیر و نگهداری آن می‌تواند احتمال خرابی کمپرسور را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

فن یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در کولر گازی محسوب می‌شود. گاهی اوقات کولر مدام روی حالت فن کار می‌کند که گرفتگی سیکل تبرید یا انسداد اواپراتور، مشکل در سیستم برق‌رسانی و ایراد در کمپرسور از جمله دلایل بروز این مشکل هستند.

۴. انسداد سیستم تخلیه آب کولر گازی

دلیل دیگری که می‌تواند به سوال این که چرا کولر گازی روی فن کار میکند پاسخ دهد، مسدود شدن مسیر لوله‌هایی بوده که برای تخلیه رطوبت جذب شده در محیط در کولر گازی تعبیه شده‌اند. زمانی که مسیر این لوله‌ها به هر دلیلی مسدود شود، عملکرد دستگاه سرمایشی شما با اختلال مواجه خواهد شد و گاهاً به طور کل خاموش می‌شود. راه‌حل برطرف کردن این مشکل، بررسی مسیر تخلیه آب در کولر به منظور یافتن محل انسداد است.

 

چرا کولر گازی روی فن کار میکند

۵. یخ زدن کندانسور

از دیگر قطعات مهمی که در ساختار کولرهای گازی به چشم می‌خورد، کندانسور نام دارد که در روند خنک کردن محیط و دستگاه تأثیر مستقیم می‌گذارد. زمانی که کندانسور به دلایلی مثل آلودگی فیلترها، کاهش ناگهانی دما، خراب شدن ترموستات، نشتی مبرد و… دچار مشکل شود، احتمال یخ زدن آن بالا می‌رود و باعث می‌شود که کولر مدام روی حالت فن کار کند. پیشنهاد می‌شود که برای جلوگیری از یخ زدن کندانسور سرویس دوره‌ای کولر را جدی بگیرید.


بیشتر بخوانید: چگونه کولر ابی را به کولر گازی تبدیل کنیم ؟ 

۶. کثیف شدن یونیت یا پنل کولر

بسیاری از کاربران کولرهای گازی در فصل تابستان می‌پرسند که چرا کولر گازی روی فن کار میکند و راه‌حل برطرف کردن این مشکل چیست؛ در پاسخ به این عزیزان باید گفت که تجمع آلودگی و کثیفی روی یونیت یا پنل کولر گازی از جمله دلایلی است که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. اگر میزان آلودگی روی یونیت یا اپراتور بیش از اندازه باشد، کولر در تبادل هوا با مشکل مواجه شده و نتیجتاً روی حالت فن کار خواهد کرد. پیشنهاد می‌شود که در صورت کثیف بودن، درب پنل کولر را باز نموده و فیلتر آن را خارج کنید. سپس، کولر گازی را مورد شستشو قرار داده و مجدداً آن را نصب نمایید.

اگر برای شما هم سوال است که چرا کولر گازی روی فن کار میکند، پیشنهاد می‌شود سیستم تخلیه آب، کندانسور و تمیز بودن یونیت یا پنل کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید.

چرا کولر گازی روی فن کار میکند

 

آیا نصب سایبان روی کارکرد بهتر کولر گازی تأثیر دارد؟

اکنون که می‌دانیم چرا کولر گازی روی فن کار میکند، ممکن است بپرسید که آیا نصب سایبان می‌تواند روی کارکرد بهتر کولر ما تأثیرگذار باشد؟ نصب سایبان یک حرکت هوشمندانه و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود که نه تنها روی کارکرد بهتر فن موثر بوده، بلکه طول عمر دستگاه شما را نیز افزایش خواهد داد. نصب اصولی سایبان باعث کاهش انتقال گرما و کارکرد بهینه‌ کولر برای خنک‌سازی دمای محیط و در نهایت موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد. علاوه بر این، نصب سایبان می‌تواند سلامت قطعات کولر را برای مدت طولانی تضمین کند و از خوردگی و زنگ‌زدگی کولر نیز جلوگیری نماید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به سوال این که چرا کولر گازی روی فن کار میکند پاسخ دادیم و دانستیم که نصب سایبان کولر گازی می‌تواند یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای حفاظت بهتر از قطعات تشکیل‌دهنده کولر گازی، افزایش عمر مفید دستگاه و بهبود روند کارکرد آن و همچنین کاهش مصرف انرژی باشد. اگر تاکنون برای کولر گازی خود سایبان نصب نکرده‌اید، پیشنهاد می‌شود که هر چه سریع‌تر برای انجام این کار اقدام نمایید. مجموعه‌های مختلفی برای نصب سایبان در حال فعالیت هستند که یکی از معتبرترینِ آن‌ها «تهران سایبان» نام دارد.

چرا کولر گازی روی فن کار میکند

 

تهران سایبان؛ مرجع تخصصی نصب سایبان کولر گازی

تهران سایبان همواره در تلاش است تا بهترین، باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین سایبان‌ها را برای کولرهای آبی و گازی شما ارائه دهد. با نصب سایبان‌های عرضه شده توسط این مجموعه می‌توانید عمر مفید دستگاه خود را افزایش دهید. از شما دعوت می‌شود سری به وب‌سایت تهران سایبان زده و ضمن مشاهده نمونه‌ سایبان‌های نصب شده توسط این مجموعه، هرگونه سوال در مورد نحوه سفارش و نصب سایبان که دارید را نیز از تیم پشتیبانی مجموعه نامبرده بپرسید.